Či už idete so svojimi blízkymi na dovolenku alebo na túru, praktická lekárnička váš nenechá v štichu.

Bandáž na koleno - na čo je a ako ju vybrať?

Bandáž na koleno je nevyhnutnou pomôckou pri problémoch s kolenom. Kolenný kĺb je jedným z najväčších a najzložitejších kĺbov v ľudskom tele, a preto je aj náchylný na rôzne zranenia a opotrebovanie. Tento článok vám priblíži štruktúru a funkciu kolenného kĺbu, prevenciu pred zraneniami a výhody používania bandáží na koleno, ak už trpíte nejakými problémami. Pochopenie jeho štruktúry, funkcie a bežných problémov je kľúčové pre udržanie zdravia a prevenciu zranení a ochorení.

Bandaz_na_koleno

Štruktúra kolenného kĺbu

Kolenný kĺb je jedným z najväčších a najkomplexnejších kĺbov v ľudskom tele. Zabezpečuje pohyb a stabilitu dolných končatín, čo je nevyhnutné pre každodenné aktivity ako je chôdza, beh, skákanie a zdvíhanie.

Kolenný kĺb je zložený z troch hlavných kostí:

 • Stehenná kosť (femur) – tvorí hornú časť kĺbu.
 • Holenná kosť (tibia) – tvorí spodnú časť kĺbu.
 • Jabĺčko (patella) – malá kosť nachádzajúca sa v prednej časti kolena, ktorá chráni kĺb a zvyšuje jeho mechanickú efektivitu.

Tieto kosti sú prepojené pomocou:

 • Väzov – stabilizujú kĺb a umožňujú pohyb len v určitých smeroch.
 • Meniskov – dve chrupavkovité doštičky (mediálny a laterálny meniskus), ktoré tlmia nárazy a znižujú trenie medzi kosťami.
 • Šliach – spojujú svaly so kosťami a umožňujú pohyb kolenného kĺbu.

Funkcia kolenného kĺbu

Kolenný kĺb umožňuje dva hlavné pohyby:

 • Ohyb a vystretie (flexia a extenzia) – umožňujú chôdzu, beh a skákanie.
 • Mierne rotácie – dôležité pre stabilitu pri otáčaní a menení smeru.

Najčastejšie problémy a zranenia kolenného kĺbu

Príčiny bolesti a ochorení kolenného kĺbu môžu byť rôznorodé, od akútnych zranení až po chronické ochorenia. Medzi najčastejšie patria:

 • Artritída – zápal kĺbov, ktorý môže spôsobiť bolesť a stuhnutosť. Osteoartritída je bežná forma spôsobená opotrebovaním chrupavky.
 • Zranenia väzov a šliach – najčastejšie zranenia sú natrhnutie predného krížového väzu (ACL) a vnútorného kolenného väzu (MCL).
 • Meniskové zranenia – môžu byť spôsobené náhlym otočením alebo neprirodzeným pohybom kolena.
 • Tendinitída – zápal šliach okolo kolenného kĺbu, často spôsobený nadmerným zaťažením alebo opakovaným stresom.

Starostlivosť o kolenný kĺb a včasné riešenie problémov môžu prispieť k dlhodobému zdraviu a funkčnosti tohto dôležitého kĺbu. Pri začínajúcich bolestiach alebo iných problémoch vždy radšej navštívte lekára.

Prevencia a starostlivosť o kolenný kĺb

Kolenný kĺb je nevyhnutný pre mnoho každodenných činností a športov. Preto je nevyhnutná starostlivosť oň, pravidelné cvičenie a vyhýbanie sa preťažovaniu.

 • Pravidelné cvičenie – posilňovanie svalov okolo kolena (štvorhlavý sval, hamstringy) môže pomôcť zlepšiť stabilitu a odolnosť kĺbu.
 • Správna technika pri športoch a fyzických aktivitách – vyhýbanie sa preťaženiu a používanie správnych techník môže znížiť riziko zranení.
 • Používanie vhodnej obuvi – môže pomôcť správne rozložiť váhu a znížiť stres na kolenné kĺby.
 • Kontrola telesnej hmotnosti – udržiavanie zdravej hmotnosti znižuje tlak na kolenné kĺby a môže predísť opotrebovaniu chrupavky.

Či už ste športovec, ktorý sa zotavuje zo zranenia, alebo trpíte chronickou bolesťou kolena, bandáž na koleno môže výrazne zlepšiť kvalitu vášho života.

5422_podkolenny-patelarny-pas

Podkolenný patelárny pás

Výhody používania bandáže na koleno

1. Podpora a stabilita

Bandáže na koleno poskytujú potrebnú podporu a stabilitu pre kolenný kĺb. Pomáhajú udržať koleno v správnej polohe, čím znižujú riziko ďalšieho zranenia. Stabilizácia je obzvlášť dôležitá pre športovcov a ľudí, ktorí vykonávajú fyzicky náročné aktivity.

2. Zmiernenie bolesti

Ak trpíte bolesťou kolena spôsobenou artritídou, zápalom šliach alebo inými problémami, bandáže môžu zmierniť nepohodlie tým, že znižujú tlak na kolenný kĺb a podporujú lepší prietok krvi.

3. Prevencia zranení

Používanie bandáží na koleno môže pomôcť predchádzať zraneniam tým, že poskytuje dodatočnú ochranu. Je to obzvlášť dôležité pre ľudí, ktorí sa venujú športom ako beh, basketbal, futbal a iným aktivitám, ktoré zaťažujú kolená.

4. Urýchlenie zotavenia

Po úraze alebo operácii môže bandáž na koleno pomôcť urýchliť proces zotavenia tým, že poskytuje potrebnú podporu a zmierňuje opuch. Pomáha tiež udržiavať teplo v oblasti kolena, čo prispieva k rýchlejšej regenerácii tkanív.

Ako vybrať správnu bandáž na koleno?

Pri výbere bandáže na koleno by sme mali vziať do úvahy typ, materiál, veľkosť a nastaviteľnosť.

1. Typ bandáže

Existujú rôzne typy bandáží na koleno, ako sú kompresné rukávy, otváracie ortézy s pántami, a pásky. Kompresné rukávy sú ideálne na mierne podporné použitie, zatiaľ čo ortézy s pántami poskytujú maximálnu stabilitu pre vážne zranenia.

2. Materiál

Bandáže sú vyrobené z rôznych materiálov, ako sú neoprén, nylon a elastan. Neoprén je populárny vďaka svojej schopnosti udržiavať teplo a poskytovať silnú podporu, zatiaľ čo nylon a elastan sú ľahšie a vhodnejšie pre dlhodobé nosenie.

5088_3m-futuro-univerzalna-bandaz-na-koleno-sport

Neoprénová univerzálna bandáž FUTURO Sport

 

3. Veľkosť a nastaviteľnosť

Je dôležité vybrať správnu veľkosť bandáže, aby bola pohodlná a účinná. Mnohé bandáže sú nastaviteľné, čo umožňuje prispôsobiť ich individuálnym potrebám a zabezpečiť optimálne pohodlie a podporu.

3134_elasticka-bandaz-kolenneho-klbu

Elastická bandáž kolenného kĺbu (viac veľkostí)

 

Záver

Bandáže na koleno sú neoceniteľným pomocníkom pre každého, kto trpí bolesťou kolena alebo sa zotavuje zo zranenia. Poskytujú podporu, stabilitu, zmierňujú bolesť a urýchľujú proces zotavenia. Pri výbere správnej bandáže je dôležité zvážiť typ, materiál a veľkosť, aby ste získali maximálne výhody.

Ak hľadáte spoľahlivú bandáž na koleno, neváhajte a investujte do kvality. Vaše kolená vám za to poďakujú a vy sa budete môcť vrátiť k vašim obľúbeným aktivitám s istotou a pohodlím.

www.sanlux.sk - Bandáž na koleno